Bezpieczne dla dzieci? Norma PN-EN 71-3

0
Bezpieczne dla dzieci? Norma PN-EN 71-3

Drewniane meble i zabawki wykonane dla dzieci powinny nie tylko spełniać nasze oczekiwania estetyczne ale przede wszystkim muszą być bezpieczne. Na bezpieczeństwo mebli wpływa ich konstrukcja ale także materiały, z których zostały wykonane.

W przypadku mebli drewnianych i drewnopochodnych warto upewnić się czy bejce, farby i lakiery, którymi są pokryte spełniają wymagania normy PN 71-3, dotyczącej migracji szkodliwych pierwiastków.

Norma EN 71-3 dotyczy zabawek dla dzieci i określa limity oraz metodykę badań migracji niebezpiecznych  pierwiastków takich jak:  antymon, arsen, bar, kadm, chrom(III), ołów, rtęci oraz inne.  Zabawki, które spełniają tą normę są uznawane za bezpieczne dla najmłodszych. Według normy dotyczy przedmiotów przeznaczonych dla dzieci poniżej 14 lat.

Producentów mebli obowiązują zarówno normy związane z meblami jaki i zabawkami. W normie dotyczącej łóżeczek i kołysek dziecięcych PN-EN 1130-1:2001 w punkcie 4.1.2 (Materiały i powierzchnie) odnoszącym się do wymagań bezpieczeństwa znajduje się zapis: "Producent/importer/sprzedawca powinien gwarantować, że materiały i powierzchnie w strefie dostępu 1 spełniają wymagania normy EN 71-3."

Podsumowując: producenci mebli dziecięcych i zabawek mają obowiązek stosowania produktów typu bejce, lakiery i oleje spełniających normę EN 71-3.

Norma EN-71 opisuje zakres bezpieczeństwa mebli i zabawek pod kątem właściwości fizycznych i mechanicznych. Czyli jak powinny być meble, zabawki wykonane aby nie stanowiły zagrożenia dla najmłodszych.

Firma Sopur proponuje szereg produktów, które posiadają certyfikat EN 71-3. Są to przede wszystkim wodorozcieńczalne Lakiery Solak Hydro Plus. Brak rozpuszczalników, wysoka jakość oraz ciekawa kolorystyka sprawiają, że są to produkty idealne do wykańczania mebli dla dzieci.
Również standardowe wyroby lakiernicze takie jak bezbarwny lakier nitrocelulozowy Solak NC 3525, czy biały lakiery Solak NC Biel 303810 mogą pochwalić się  tym certyfikatem. Dla najmłodszych miłośników powierzchni olejowanych Sopur proponuje natomiast Olej Twardy do Mebli oraz Olej Nano do Podłóg.

Od lutego 2018 r. w sklepie można nabyć farby akrylowe Newcolours - chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij tu


Produkty zgodne z normą PN 71-3 możesz kupić w naszym sklepie:

lakier do drewna bezpieczny dla dzieckalakier nitrocelulozowy do drewnianych mebli dziecięcych olej do mebli odporny na uszkodzenia mechaniczne, bezpieczny dla dziecka

 

Na temat wszystkich norm przeczytasz tutaj

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:06983422c8add30534a5dacbcd27d347#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl