Masa szpachlowa do drewna - dobór i zastosowanie

6

Nie każde drewno jest idealne – często mamy do czynienia z ubytkami, nierównościami lub większymi otworami, np. po sękach. Naprawa takich uszkodzeń jest jednak bardzo łatwa – wystarczy odpowiedni preparat i odrobina cierpliwości.

Masa szpachlowa zwana popularnie jako szpachlówka do drewna jest materiałem znanym i wykorzystywanym przez stolarzy od bardzo dawna. Pierwotnie wykonywano ją z pyłu drzewnego powstałego na skutek szlifowania drewna. Pył łączono z klejem skórno – kostnym (klej daje bardzo dobrą przyczepność i jest dość sprężysty) i taką mieszanką uzupełniano ubytki w drewnie. Do tej pory niektórzy stolarze zajmujący się renowacją starych mebli bazują na tak wykonanych masach szpachlowych (pył mieszają z klejem „perełką” lub Rakollem).

Masa szpachlowa do drewna bazująca na dyspersji akrylowej to rozwiązanie, którym mogą posługiwać się nie tylko profesjonaliści.

 • można ją łatwo nanieść na element wymagający naprawy,
 • charakteryzuje się krótkim czasem schnięcia,
 • efekt kurczenia jest zminimalizowany
 • jest elastyczna
 • można ją z powodzeniem stosować na liniach UV

Co przygotować do szpachlowania – czyli wszystko pod ręką:

 • szpachlówkę metalową, plastikową lub gumową,
 • czystą ściereczkę bawełnianą,
 • papier ścierny – do ręcznego szlifowania na klocku papier ścierny o granulacji 100-200,
 • jeśli pracujesz w domu – podłóż karton, lub folię malarską pod przedmiot, który będziesz naprawiać  (unikniesz w ten sposób niepotrzebnych zabrudzeń w pomieszczeniu).


Poniżej pokażemy jak poradzić sobie z dużym otworem po sęku szpecącym deskę z drewna sosnowego.

sosnowa deska z otworem po sęku - zacznij od oczyszczenia i osuszenia elementu
fot. Sosnowa deska ze szpecącym otworem po sęku.

Do naprawy użyjemy sprawdzonego środka – szpachlówki do drewna firmy DUKRA. Szpachlówka ta doskonale nadaje się do wypełniania nawet głębokich ubytków, jest łatwa w aplikacji i nie zawiera szkodliwych dla zdrowia środków chemicznych.

W pierwszej kolejności dobieramy odpowiedni kolor szpachlówki – najlepiej skorzystać w tym celu z wzornika kolorów. Jeśli nie masz pewności czy dobrany kolor będzie odpowiedni przeprowadź próbę np. od spodniej części mebla, fragmentu deski itp.

dobór koloru szpachlówki do drewna wg wzornika
fot. Oryginalny wzornik kolorów szpachlówki do drewna firmy DUKRA.

Podłoże dokładnie czyścimy i w razie potrzeby suszymy.
Pamiętaj – temperatura elementu roboczego powinna wynosić min. 5 stopni Celsjusza.

Po otwarciu opakowania szpachlówkę należy wymieszać. Korzystając ze szpachelki równomiernie nakładamy masę wypełniając ubytek.

po osuszeniu wypełnij otwór po sęku za pomocą szpachlówki akrylowej Dukra - meblopol24.pl
fot. jak nakładać szpachlę do drewna


Następnie wygładzamy powierzchnię. Jeżeli ubytek ma więcej niż 2 mm głębokości zaleca się nakładanie szpachlówki warstwami – każdą warstwę należy wysuszyć przed położeniem kolejnej.

po nałożeniu szpachli na ubytek w drewnie pozostaw warstwę do całkowitego wyschnięcia
fot. Szpachlówka aby osiągnąć pełnię możliwości powinna dobrze wyschnąć.


Czas schnięcia szpachlówki zależy od wilgotności powietrza, grubości warstwy i innych czynników, przeciętnie jednak wynosi maksymalnie 2 godziny dla warstwy 2 mm.


Po wyschnięciu dokładnie szlifujemy powierzchnię.

szlifowanie powierzchni drewna po wyschnięciu masy szpachlowej
fot. Po wyschnięciu miejsce szpachlowania wystarczy przetrzeć papierem ściernym.


Ostateczny rezultat to idealnie gładka deska bez śladu jakiegokolwiek ubytku.

Powierzchnia deski została dokładnie wyszlifowana, dzięki szpachlówce nie widać ani śladu po otworze
fot. Idealna powierzchnia, dzięki szpachlówce otwór po sęku został wypełniony.

Deskę możemy teraz pokryć bejcą lub lakierem – szpachlówka DUKRA doskonale nadaje się pod takie powłoki.
Otwarte opakowanie szpachlówki szczelnie zamykamy, aby zapobiec jej wysychaniu. Przechowując szpachlówkę pamiętajmy, by chronić ją przed niską temperaturą (poniżej +5 stopni).


 

Czym różni się standardowa szpachlówka akrylowa od szpachlówki twardej?
szpachlówka do drewna o podwyższonej twardości idealna do desek podłogowychSzpachlówka do drewna TWARDA jest wyrobem przeznaczonym do wypełniania ubytków w drewnie na podłożach wymagających szpachlówki o dużej twardości, w szczególności deskach podłogowych i sklejkach.
Szpachlówka TWARDA najlepiej sprawdza się podczas wypełniania otworów po sękach, pęknięć i innych ubytków w drewnie twardym, takim jak np. dąb, jesion czy buk.
Szpachlówkę cechuje znaczna twardość, elastyczność oraz dobra ścieralność i krótki czas schnięcia. Dobrze przyjmuje powłoki lakiernicze oraz bejce. Po wyschnięciu szpachlówki można ją szlifować oraz szczotkować.
Dzięki odpowiednio dobranej palecie kolorów i wysokiej jakości szpachlówka TWARDA jest powszechnie stosowana przy produkcji podłóg wielowarstwowych, w przemyśle meblowym oraz w  zakładach produkujących sklejki.

Tak jak inne szpachlówki firmy DUKRA wyrób nie posiada środków szkodliwych oraz agresywnych chemicznie.


Cechy i zastosowanie:
 • do wypełniania ubytków w drewnianych deskach podłogowych i sklejkach
 • do wypełniania ubytków w drewnie twardym i materiałach drewnopochodnych
 • do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń (pod pokrywy lakiernicze)
 • twarda, dobrze ścieralna, nie wykrusza się i nie wypada z zaszpachlowanych ubytków
 • nadaje się do bejcowania i lakierowania
 • stosowana na liniach UV
 • szybko wysycha – ok. 30 – 60 minut przy warstwie do 2mm
 • minimalny skurcz wskutek schnięcia
 • dostępna w odpowiednio dobranej gamie 8 kolorów


Dostępne kolory: Biała, brzoza, jasna sosna, ciemna sosna, jasny dąb, dąb, dąb ciemny, heban

Dziękujemy panu Grzegorzowi Gawlikowskiemu z firmy DUKRA za pomoc ekspercką i zdjęcia.

Komentarze do wpisu (6)

27 listopada 2017

Ostatnie zdjęcie na pewno nie przedstawia "idealnej powierzchni". Raczej obrazuje kompromitację Pana Eksperta i jego wyrobu. Odpowiedź: Meblopol24.pl - dziękujemy za wpis, prośba o napisanie na czym polega błąd Eksperta. Każda uwaga powinna być przydatna dla użytkowników. Czekamy z niecierpliwością na uzupełnienie Pańskiej wypowiedzi.

2 lutego 2018

Chyba chodzi o zmianę koloru po nałożeniu szpachli - był mały sęk jest wielgaśna łata. Fakt, miejsce jest gładkie ale nie pod lakier bezbarwny.

2 lutego 2018

I co jeszcze? tak sobie przypomniałem - drewno obrabiane to chyba sosna - a szpachla..... Odpowiedź Meblopol24.pl - zgadza się, pokazane drewno to sosna, a szpachla to dąb.

18 maja 2018

Masa szpachlowa to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala pozbyć się dziur czy innych ubytków w drewnie. {link usunięty przez Moderatora)

7 stycznia 2019

Witam. Szpachlę dobiera się ciemniejszą 2 tony, niż obrabiany materiał i to zostało zrobione. Pytanie mam odnośnie chłonięcia bejcy przez Państwa szpachlę: czy chłonie równie dobrze bejce wodne, co rozpuszczalnikowe? Odpowiedź Ekspert Dukra: Szpachlówka DUKRA bardzo dobrze chłonie zarówno bejce wodne, jak i rozpuszczalnikowe. Przed aplikacją zawsze zalecamy jednak przeprowadzenie próby – przy tak dużej różnorodności dostępnych na rynku bejc rezultat może się różnić w zależności od zastosowanego preparatu.

5 marca 2019

Czy można nią wypełnić przerwy pomiędzy deskami Ekspert Dukra odpowiada - "Ponieważ deski są elementami kurczącymi i rozkurczającymi się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza, szpar między nimi nie należy wypełniać typowymi szpachlówkami do drewna. Takie szpachlówki mają zbyt małą elastyczność i z czasem ulegną wykruszeniu, gdyż deski „pracują” względem siebie na całej długości. Do wypełniania szpar między deskami należy użyć wypełniaczy o wysokiej elastyczności, np. specjalnego kitu, który dostosowuje się do ruchów pracujących desek"

do góry
{nocache:06983422c8add30534a5dacbcd27d347#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl