Kolory pastelowe wizytówką stylu prowansalskiego

0
Kolory pastelowe wizytówką stylu prowansalskiego

We Francji, na południu kraju, między Alpami i Morzem Śródziemnym, zrodził się styl prowansalski, nawiązujący do malowniczej, spokojnej i tradycyjnej wsi sprzed lat.

Wszechobecna biel w połączeniu z meblami znalezionymi na pchlim targu oraz świeże kwiaty tworzą odpowiedni klimat.

Podstawa to kolory: wszystkie odcienie bieli, pastele oraz bardzo jasne szarości. Ta kolorystyka powinna przyozdobić ściany, meble i dodatki.
Znając charakterystykę stylu i oczekiwania klienta przystąpiłem do poszukiwania odpowiednich materiałów. Z pomocą pospieszył www.meblopol24.pl 😊

W oparciu o kartę kolorów, przygotowano odpowiedni zestaw do wybarwienia, w skład którego wchodził podkład, lakier pastelowy i rozcieńczalnik.

 

wzornik pomaga dobór koloru lakieru do mebla
fot. Galeria ArtKrot. Zestaw do malowania i wzornik Trendy kolorystyczne Sopur.


Prace rozpoczęły się od demontażu metalowych elementów dekoracyjnych na skrzynkach tj. okuć, zawiasów. Kolejnym krokiem było oczyszczenie mebelków. Skrzynki wykonane z drewna egzotycznego zostały dodatkowo odtłuszczone, aby zwiększyć przyczepność lakieru. Do odtłuszczenia pan Artur użył denaturatu rozcieńczonego 50/50 z wodą i ręczników papierowych. Szlifowanie zacząłem od papieru 120 następnie 180 i 240.Czas przystąpić do malowania.

 

Drewniana skrzynia została przygotowana do renowacji

fot. Galeria ArtKrot. Drewniana skrzynia, stan przed renowacją.


Prezentowany zestaw przeznaczony jest do nakładania pistoletem. Warto skorzystać z rozcieńczalnika, aby uzyskać odpowiednią konsystencję i łatwiej nanosić kolejne warstwy przy odpowiednim kryciu powierzchni.

 

nakładania kolejnych warstw lakieru na drewnianą skrzynię

fot. Galeria ArtKrot. Drewniana skrzynia przygotowanie do prac renowacyjnych.

 

drewniany stolik został przygotowany do barwienia za pomocą lakieru

fot. Galeria ArtKrot. Drewniany stół przygotowany do renowacji.

 

Warstw można nałożyć kilka, pamiętając o odpowiednim czasie schnięcia przed nakładaniem kolejnej. Warto również przed nałożeniem kolejnej warstwy zmatowić powierzchnię. Podkład ma dobrą przyczepność i kryje powierzchnię równomiernie.  Dzięki swoim właściwościom dobrze odizolowuje powierzchnię drewna, dzięki czemu mamy równomierne krycie lakierem i nie powstają plamy.

 

drewniana skrzynia pokryta lakierem pastelowym

fot. Galeria ArtKrot.  Drewniane skrzynie polakierowane za pomocą lakieru Solak NC Pastel - biel NP-92/18 półmat.

 

drewniany stół pokryty lakierem pastelowym Sopur

fot. Galeria ArtKrot. Polakierowany stół czeka na przetarcie.


Finalnie powierzchnię pokrył lakier z palety pastelowej – biel. Kilka warstw nakładanych w odpowiednich odstępach czasu stworzyły idealną powierzchnię.  Lakier cechuje się dobrym kryciem, przy zachowaniu struktury drewna. Dodatkowo wybarwienie jest odzwierciedla dokładnie wybarwienie z próbnika.

 

drewniane skrzynie pomalowane  lakierem Solak NC Pastel - biel NP-92/18 półmat

fot. Galeria ArtKrot.

 

stolik w stylu prowansalskim polakierowany za pomocą Lakieru Solak NC Pastel - biel NP-92/18 półmat

fot. Galeria ArtKrot.


Tak przygotowany mebelek można przecierać dla uzyskania efektu postarzania, aby finalnie nawiązywał do stylu prowansalskiego. Przecieranie mebli powoduje że tworzymy coś unikatowego. Przecierki zostały wykonane papierem ściernym na klocku 180 A, finalnie wełną stalową 0. Każdy detal zależy od nas i naszej pomysłowości. Powoduje to, że takie meble są wyjątkowe i idealnie wpasowują się w prowansalskie wnętrza. Szeroka paleta barw dostępnych w ramach wzornika i pozwala na rozwinięcie skrzydeł wyobraźni by stworzyć wymarzone wnętrze w stylu prowansalskim. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:06983422c8add30534a5dacbcd27d347#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl